Wprowadzenie w posiadanie nabywcy nieruchomości

Pytanie:

"Kupiłem mieszkanie od komornika z byłym właścicielem mieszkania własnościowego, ale zaciągnął kredyt konsumpcyjny i nie spłacał go. W jaki sposób mogę się go pozbyć z tego mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Wprowadzenie w posiadanie nabywcy nieruchomości

Na początku należałoby sprecyzować co ma Pan na myśli pisząc że poprzedni właściciel to „lokator". Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „lokatorem" jest najemca lokalu lub osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. Wydaje się, że w podanym stanie faktycznym poprzedni właściciel nie posiada żadnego tytułu do nieruchomości, i nie stosuje się do niego przepisów o ochronie lokatorów (jeżeli jest inaczej prosimy o doprecyzowanie).

Zakładając że poprzedni właściciel nie jest lokatorem, a tylko zajmuje mieszkanie, wskazać należy następujące postępowanie. Po pierwsze po uprawomocnieniu się przybicia, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Takie prawomocne postanowienie jest tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości. Wykonanie wynikającego z takiego postanowienia obowiązku wydania nieruchomości nabywcy następuje następuje jednak dopiero po nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko dłużnikowi egzekwowanemu (Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 10 lutego 2006 r. - III CZP 127/2005). Oznacza to, iż winien pan wnieść do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności postanowienia o przysądzeniu własności, a następie po opatrzeniu postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości stosowną klauzulą, winien Pan zwrócić się do komornika właściwego dla rewiru miejsca położenia nieruchomości o wprowadzenie w posiadanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika