Opłata targowa

Pytanie:

Prowadzę sklep tzw. salonik prasowy; od czasu do czasu wystawiam przed witrynę stojak z okularami przeciwsłonecznymi i kartkami pocztowymi. Sprzedaży nie prowadzę na zewnątrz tylko klienci, jak ich coś interesuje, to biorą i idę do środka sklepu i płacą w sklepie ponieważ mam tam kasę fiskalną. Od dłuższego czasu przychodzą do mnie pracownicy magistratu o żądają ode mnie wnoszenia opłaty targowej, że prowadzę handel na targowisku-ulicy. Czy aktualne przepisy zezwalają na takie pobieranie opłaty i czy fragment ziemi przed sklepem można uznać za targowisko?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasady poboru opłat targowej uregulowane są zasadniczo w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (art. 15 i 16 tej ustawy). Według przepisów prawa, targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzony jest handel i tam obowiązuje opłata targowa. Natomiast wyłączono spod niej sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw.

Definicja targowiska budzi wiele kontrowersji. Na ogół przyjmuje się jednak, że targowiskami są również miejsca, w których zwyczajowo prowadzona jest sprzedaż czyli np. chodnik, ulica, przejście podziemne.

Zatem lokalne organy podatkowe mają uzasadnienie dla pobierania opłaty w przypadku wystawienia przedmiotów przeznaczonych na sprzedaż na chodnik / ulicę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Opłata za posiadanie psa

  Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.

 • Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów z ubiegłych lat

  Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. Opłata zarówno za przedmiot obowiązkowy, jak też dodatkowy, zarówno (...)

 • Maksymalne stawki opłat lokalnych w 2018 r.

  Rada gminy może wprowadzić na obszarze gminy opłaty lokalne, tj.: opłatę targową, opłatę miejscową lub uzdrowiskową, opłatę reklamową oraz opłatę od posiadania psów. Wówczas (...)

 • Wysokość wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2019 roku bez zmian

  Wskaźnik opłaty na 2019 r. został ustalony na poziomie 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i pozostaje na tym samym, niezmiennym poziomie od 2009 roku.

 • Opłata reklamowa

  Opłata reklamowa może być wprowadzona, w drodze uchwały, przez radę danej gminy od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Kto ma płacić opłatę reklamową? Kiedy (...)

NA SKÓTY