Opodatkowanie dochodu pożyczkodawcy

Pytanie:

Jeśli się udzieli pożyczki prywatnej kiedy powinno się zapłacić podatek dochodowy w momencie wymagalności czy faktycznego zwrotu pożyczki? Czy zapłata następuje w rozliczeniu miesięcznym czy rocznym? Czy trzeba wypełnić jakąś deklarację podatkową?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Samo udzielenie pożyczki rodzi jedynie skutki przewidziane w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają regulacji, które wiązałyby opodatkowanie pożyczki z czasem na jaki jest udzielana. Jednocześnie jednak należy wyjaśnić, że otrzymanie pożyczki na gruncie podatku dochodowego nigdy nie skutkuje powstaniem przychodu u pożyczkobiorcy (analogicznie – nie stanowi kosztu uzyskania przychodu o pożyczkodawcy). Nie jest również dochodem dla pożyczkodawcy suma zwrócone pożyczki.

Przychodem takim są (u pożyczkodawcy) otrzymane w związku z udzieleniem pożyczki odsetki (odsetki te są jednocześnie kosztem uzyskania przychodu u pożyczkodawcy). Ewentualnym przychodem dla pożyczkobiorcy może być jedynie umorzenie pożyczki. Opodatkowanie pożyczki można również rozważać w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych. W stosunku do prywatnych osób przychód w postaci odsetek powstaje w momencie jego faktycznego otrzymania. Inaczej sprawa się przedstawia w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami.

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy z odsetek od pożyczek. Przychód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: