Częściowe dofinansowanie z Urzędu Pracy

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Zakupiłem środek trwały - maszynę za 20.000 netto. Z Urzędu Pracy dostałem dofinansowanie w ramach doposażenia nowego stanowiska pracy w kwocie 13.500 zł. Czy mogę odliczyć VAT od zakupionej maszyny w całości, czy częściowo? Dotacja nie będzie przychodem i wydatek nie będzie kosztem?"

Odpowiedź prawnika: Częściowe dofinansowanie z Urzędu Pracy

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W świetle powyższego przepisu otrzymana dotacja z Urzędu Pracy na doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w części przeznaczonej na zakup środka trwałego nie jest zaliczana do przychodów z działalności gospodarczej i nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.  

W zakresie zaliczania w koszty podatkowe wydatków sfinansowanych z dotacji należy zwrócić szczególną uwagę na art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Ustawodawca, formułując powyższy  przepis, a w szczególności w odniesieniu do wydatków zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie, wskazuje na obowiązek wyłączenia tej części poniesionych wydatków z kosztów podatkowych (tak: decyzja Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 8 lipca 2005 r., sygn. PBD/411-005-4/05).

Zatem w przypadku zakupu środka trwałego, w części zwróconej podatnikowi z dofinansowania, odpisy amortyzacyjne nie będą kosztem uzyskania przychodów. Również VAT od tej zwróconej części nie będzie podlegał odliczeniu (zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Warto też przeczytać: Jak opodatkowana jest pomoc z programów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE?


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika