e-prawnik.pl Porady prawne

Opodatkowanie nabycia w drodze spadku przedsiębiorstwa po zmarłym mężu

Pytanie:

Czy nabycie w drodze spadku przedsiębiorstwa należącego do zmarłego męża, podlega opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie nabycia w drodze spadku przedsiębiorstwa po zmarłym mężu

13.8.2011

Jeżeli jednak nabycie spadku następuje w kręgu najbliższej rodziny zastosować należy zwolnienie wprowadzone w 2007 roku w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. A zatem nabycie w drodze dziedziczenia przedsiębiorstwa po zmarłym małżonku podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ