Opodatkowanie odszkodowania z polisy na życie

Pytanie:

Czy wdowa, która otrzymała po mężu kwotę wypłaconą z dodatkowego ubezpieczenia na życie zmarłego męża, powinna zgłosić to jako spadek i i czy jest od tego podatek w Urzędzie Skarbowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwota z tytułu takiej umowy ubezpieczenia na życie należne osobie określonej w tej umowie nie wchodzą do spadku (nie są to bowiem prawa majątkowe zmarłego, o których mowa w art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego), stąd nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych (z wyjątkami, które nie dotyczą jednak ubezpieczeń na życie) wolne są od podatku dochodowego. Potwierdziło to też Pismo Ministerstwa Finansów - Dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat z dnia 18 marca 1996 r., PO 5/6-1109/0249/96.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: