Opodatkowanie podatkiem VAT usług gastronomicznych

Pytanie:

Prowadzę bar gastronomiczny i sprzedaję dla innych podmiotów posiłki profilaktyczne, które wydawane są dla ich pracowników. Mam problem z ustaleniem stawki VAT. Czy posiłki te korzystają ze zwolnienia VAT jako ochrona zdrowia? Czy może należy je opodatkować stawką 7% jako usługę gastronomiczną?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie, nie jest dopuszczalne potraktowanie sprzedaży posiłków gastronomicznych jako świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia. Należy zatem stosować stawkę 7% przewidzianą dla świadczenia usług gastronomicznych, która to stawka wynika z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług. Potwierdzają to również w swoich wyjaśnieniach organy podatkowe (przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze z dnia 7 lipca 2004 r., Nr PP443/1074/III/04).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 28.4.2006

    Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

    W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono (...)

  • 7.1.2014

    Sprzedaż samochodu firmowego

    Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

  • 1.1.2014

    VAT 2014 r. Towary używane

    Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

  • 12.5.2017

    Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

    W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

  • 2.3.2017

    Podatek akcyzowy

    Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane (...)