Opodatkowanie umowy pożyczki

Pytanie:

Czy w przypadku zawarcia umowy pożyczki za granicą z osobą nie będącą obywatelem polskim umowa musi być zawarta na piśmie i czy również należy uiścić opłatę 2%.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W poprzednim stanie prawnym (Ustawa o opłacie skarbowej) wydane zostało orzeczenie NSA, z którego wynikało, że jeżeli kwota pożyczki zostaje przekazana z zagranicy do Polski, to należy przyjąć, że pożyczka podlega wykonaniu za granicą, a tym samym nie podlega w Polsce opłacie skarbowej. W przypadku odwrotnym (pożyczka udzielana z Polski za granicę) będzie podlegać ona opłacie skarbowej. Obecnie redakcja analogicznego przepisu w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieco inna. Ogólna zasada wydaje się być jednak zachowana. Jeśli chodzi o formę zawarcia umowy pożyczki, to co do zasady podlega ona prawu właściwemu ze względu na miejsce zawarcia umowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

dorota

6.2.2010 14:30:16

Re: Opodatkowanie umowy pożyczki

witam! moje pytanie dotyczy pozyczki prywatnej za granica,-czy mozna pobrac gotowke,czy musi byc dokonany przelew dziekuje


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.3.2015

  Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

  Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele.

 • 5.2.2013

  Podatek od czynności cywilnoprawnych - umowa pożyczki i depozytu nieprawidłowego

  Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy w przypadku czynności cywilnoprawnych, ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie (...)

 • 18.6.2013

  Obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od pożyczki od zagranicznego kontrahenta

  Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby ani zarządu, (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 19.11.2004

  Zaciąganie kredytów za granicą - ograniczenia dewizowe

  Zaciąganie kredytów i pożyczek oraz ustanawianie zabezpieczeń w kontaktach handlowych z prywatnymi podmiotami gospodarczymi mającymi siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym kraju może spowodować (...)