Opodatkowanie w przypadku czynności sprzedaży nieruchomości

Pytanie:

Jak wygląda opodatkowanie w przypadku czynności sprzedaży nieruchomości?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega między innymi umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy lub praw majątkowych. Czynność sprzedaży nieruchomości jest opodatkowana tym podatkiem. Podatnikiem jest nabywca. Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg. stawki 2% naliczaną od podstawy opodatkowania, rozumianej jako wartość rynkową nabywanej nieruchomości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 31.12.2012

  Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

  Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych (...)

 • 20.12.2013

  Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży

  Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na podatników w przypadku dokonania czynności cywilnoprawnych ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, (...)

 • 14.12.2016

  Opodatkowanie działu spadku i zniesienia współwłasności

  Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na strony czynności cywilnoprawnych, ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie (...)