Współwłasność udziałów w sp. z o.o.

Pytanie:

"Czy można doprowadzić do scalenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej w tym celu, tak by łącznie dotychczasowi wspólnicy spółki z o.o., posiadający indywidualnie udziały o wartości ogółem poniżej 500,- zł, po zawarciu umowy spółki cywilnej wspólnie stali się współuprawnionymi do sumy udziałów i czy poszczególni wspólnicy takiej spółki cywilnej jako udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają wpisowi do ewidencji podmiotów gospodarczych?"

Odpowiedź prawnika: Współwłasność udziałów w sp. z o.o.

Współwłasność udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest co do zasady dopuszczalna. Może to być zarówno współwłasność ułamkowa (każdemu ze współwłaścicieli przysługuje określona ułamkiem część udziału) jak też tzw. współwłasność łączna charakterystyczna m.in dla spółki cywilnej lub wspólności małżeńskiej. Współuprawnieni do udziału winni co do zasady wykonywać swoje prawa przez wspólnego przedstawiciela. Jeżeli go jednak nie wyznaczą spółka może kierować oświadczenia skutecznie do któregokolwiek z nich. Odpowiadając zatem wprost na pytanie: Możliwe jest zarówno utworzenie spółki cywilnej do wspólnego zarządzania udziałami jak też ustanowienie ich współwłasności ułamkowej. W tym pierwszym przypadku, jeżeli jedyną działalnością spółki cywilnej byłoby posiadanie i zarządzanie prawami z udziałów, to nie ma potrzeby zgłaszania tegoż do ewidencji działalności gospodarczej.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika