Opodatkownie VAT-em usług świadczonych za granicą

Pytanie:

Jestem zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT. Dokonałem usługi tłumaczenia na rzecz firmy niemieckiej (nie będącej rezydentem w Polsce). Czy mogę tutaj wystawić fakturę uproszczoną (bez VAT)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tak, należy wystawić fakturę uproszczoną. Usługi tłumaczeń należą to tzw. usług niematerialnych (por. art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług). W przypadku, gdy usługi te (usługi niematerialne) świadczone są na rzecz unijnego podatnika VAT, miejscem ich świadczenia jest państwo nabywcy. W takim przypadku polski podatnik wystawia fakturę uproszczoną (por. § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 97, poz. 971), a podatek jest rozliczany przez nabywcę usługi w ramach importu usług.

Z treści pytania, że nabywcą usługi jest niemiecka firma, a więc z pewnością podatnik VAT. A zatem zastosowanie ma powyżej wskazany schemat opodatkowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

dyki

6.11.2009 0:8:50

Pytanie

Jeśli kupuję towar wyprodukowany w np. Niemczech i posiadam UE VAT czy nie płacę za niego Vatu w Niemczech? I na jakich zasdach jestem rozlicznay w Polsce


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: