Opryskiwanie roślin

Pytanie:

"Wieś, teren zabudowany domkami jednorodzinnymi. Sąsiad, który jest odgrodzony tylko płotem z siatki uprawia drzewka owocowe (jabłka). Nie prowadzi gospodarstwa rolnego ani żadnej działalności z tym związanej. Drzewka przed zbiorami opryskuje regularnie przeciw szkodnikom. Nawozy rozpyla za pomocą zbiorników pod ciśnieniem umieszczonych na traktorze. Obawiam się o swoje zdrowie, ponieważ mój dom znajduje się bardzo blisko terenu opryskiwania i mimowolnie jestem zmuszony do wdychania oparów rozpylanych. Niestety nie wiem jakimi nawozami opryskuje drzewka czy są groźne dla ludzi ale podczas oprysku sąsiad ubiera się szczelnie i zakłada maskę. Oprysk jest prowadzony na 1 ha. Jakie warunki sąsiad powinien spełnić chcąc dalej opryskiwać jabłka? Czy oprysk jest uwarunkowany jakimiś godzinami, specjalnym odgrodzeniem terenu czy może moją zgodą lub zgłoszeniem w gminie? Czy jestem narażony na utratę zdrowia?"

Odpowiedź prawnika: Opryskiwanie roślin

 Kwestie związane z opryskiwaniem roślin są regulowane przez ustawę o ochronie roślin. Środki ochrony roślin  to - substancje aktywne (czyli substancje lub mikroorganizmy, łącznie z wirusami, o działaniu ogólnym lub specyficznym na organizmy szkodliwe lub rośliny, lub części roślin, lub produkty roślinne) lub preparaty zawierające jedną lub więcej substancji aktywnych, w postaci dostarczonej użytkownikowi, przeznaczone do:

  • ochrony roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów przed organizmami szkodliwymi lub zapobiegania występowaniu tych organizmów,

  • wpływania na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy, w tym regulator wzrostu,

  • zabezpieczenia produktów roślinnych, jeżeli te substancje lub preparaty nie są objęte odrębnymi przepisami,

  • niszczenia niepożądanych roślin,

  • niszczenia części roślin lub hamowania, lub zapobiegania niepożądanemu wzrostowi roślin.

Przede wszystkim należy podkreślić, że do opryskiwania mogą być stosowane środki, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium RP. Również sprzęt, którym dokonuje się opryskiwania powinien być regularnie poddawany badaniu sprawności technicznej. Posiadacze gruntów lub obiektów magazynowych, gdzie prowadzone są zabiegi ochrony roślin, prowadzą ewidencję tych zabiegów.

Zgodnie z art. 74 tej ustawy, zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia. Ponadto, zgodnie z art. 66 ustawy, środki ochrony roślin zaliczane do bardzo toksycznych lub toksycznych dla człowieka mogą nabywać wyłącznie osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania tych środków i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.

Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska. Zabiegi środkami ochrony roślin wykonuje się z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin. 

W myśl art. 77, środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się

1) sprzętem naziemnym, jeżeli: 

  • prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s, 

  • miejsce stosowania środka ochrony roślin jest oddalone o co najmniej 5 m od krawędzi jezdni dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych, i o co najmniej 20 m od budynków mieszkalnych i zabudowań inwentarskich, pasiek, plantacji roślin zielarskich, ogrodów działkowych, rezerwatów przyrody, parków narodowych, stanowisk roślin objętych ochroną gatunkową, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej ujęć wody; 

2) sprzętem agrolotniczym, jeżeli: 

  • jest on wyposażony w specjalne urządzenia do stosowania środków ochrony roślin oraz gdy do środka ochrony roślin zostanie dodana substancja obciążająca, 

  • wilgotność względna powietrza jest nie mniejsza niż 60 % i prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s, 

  • powierzchnia upraw, na której stosuje się środek ochrony roślin, wynosi co najmniej 5 ha i jest oddalona o co najmniej 500 m od obiektów, o których mowa w pkt 1 lit. b, przy kierunku wiatru wiejącego w stronę tych obiektów.

Zabrania się stosowania środków ochrony roślin zaliczonych do bardzo toksycznych i toksycznych dla człowieka oraz środków chwastobójczych i desykantów przy użyciu sprzętu agrolotniczego i środków ochrony roślin bez zachowania okresu prewencji. Okres prewencji to czas, po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin.

Na roślinach uprawianych w strefach ochronnych ujęć wody oraz na terenie uzdrowisk, otulin parków narodowych oraz rezerwatów przyrody można stosować wyłącznie środki ochrony roślin, których stosowanie w tych strefach i na tych terenach nie jest zabronione.

Zgodnie z ustawą, kto wykonuje zabiegi środkami ochrony roślin, nie mając wymaganego aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin, stosuje środki ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie lub uchyla się od obowiązku przeprowadzania technicznego badania opryskiwaczy, czy też stosuje środki ochrony roślin niezgodnie z obowiązującymi zasadami ich stosowania - podlega karze grzywny.

Ponadto, opryskiwanie roślin może stanowić, w świetle prawa cywilnego, immisje bezpośrednie. Kwestie immisji zostały omówione w artykule Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Borys 2020-11-26 20:17:34

    te 'Sad' (od komentarza z 14.10.2012) podaj adres to się przekonasz!

  • Zbigniew 2020-11-26 20:07:27

    Witam szanownego Pana Prawnika. Pytanie zasadnicze z mojej strony jest czy jeżeli rolnik który nie dostosowuje się od danych ustaw i art. i opryskuje gdzie i ile się da o każdej porze dnia, który bowiem otrzymuje pieniądze z Unii Europejskiej (dotacje) może sobie tym zaszkodzić, że zostaną mu cofnięte środki z unii gdy np. opryskuje pole chemią bezpośrednio przy płocie sąsiada gdzie na co dzień bawią się dzieci? Czy zgłoszenie takiego przewinienia można kierować do agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa? Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

  • baśka 2020-05-24 21:33:14

    czy jest podana dokładna godzina gdzieś w przepisach o której wolno wyjechacć sad?

  • Zbigniew 2019-05-23 14:10:22

    Witam.Mam w sąsiedztwie rolnika który zamiast kosić trawę i chwasty na nieużytkach wypala je herbicydami.Temat ten nikogo nie interesuje,ani ochronę środowiska,ani urząd miasta,ani organizacje unijne które wypłacają dotacje za koszenie.Do kogo zgłosić ten temat żeby to było skuteczne.W tej chwili wiele ptaków zaczyna lęgi na tych łąkach a ten barbarzyńca nic z tego sobie nie robi

  • jubi 2018-06-03 16:07:59

    Witam, pytanie pt. "opryskiwanie roślin" z sierpnia 2006 roku prawie dokładnie opisuje moją sytuację, z tą niewielką różnicą że ja mam dwoje dzieci i odkąd zaczęliśmy tu mieszkać dzieci ciągle chorują (górne drogi oddechowe, ciężkie alergie skórne). Chcę wiedzieć czy są godziny w których można opryskiwać te drzewka? Teraz jest 15:49 a mój sąsiad "bawi się" w najlepsze... Ostatnio moje dziecko bawiło się w piasku a on w masce opryskiwał pod samym ogrodzeniem 0,5 metra od niego!!!! Jak tak można ???!!!! Zanim się zorientowałam i dobiegłam do synka, mojego dziecka nie było widać w tej chmurze oprysków. Tragedia! Nie wiem co mam robić. Nie chcę się kłócić ale już nie daję rady. Moje biedne dzieci cierpią tylko dlatego,że ten pan ma hobby bo tak na szerszą skalę to chyba za mało tych jabłonek. Sad jest długi na ok.50m i szeroki na cztery rzędy jabłonek. Proszę dać mi jakąś prawną broń, żebym mogła skutecznie chronić moje dzieci. Dodam, że sąsiad i jego rodzina to ludzie wykształceni więc muszę być naprawdę pewna tego co mówię, dlatego chcę znać prawną stronę tej sprawy, co mogę zrobić i czego od nich wymagać... Z góry dziękuję za pomoc

  • pasieka 2018-05-11 20:38:21

    To moim zdaniem samowola, którą trzeba ukrócić. Tylko jak, bo nasze rozmowy z tym rolnikiem nie skutkują. Proszę o poradę. 997 lub 112 oraz dowody w postaci zdjęć/nagrania i próbka roślin zabezpieczona w odpowiedni sposób. To nie jest mściwość tylko walka z głupotą.

  • kara 2018-04-14 19:05:57

    Nie tylko sady są opryskiwane w niedozwolony sposób. Mam sąsiada rolnika, który opryskuje rośliny herbicydami lub insektobójczymi na polu obok naszego i innych pól w godzinach dopołudniowych, w południe lub po południu, jak mu się podoba. W dodatku tuż przy granicy gdzie rosną uprawy narażone na zniszczenie przez dany oprysk. Po zwróceniu uwagi, twierdzi że to nieprawda co mówimy i dalej robi swoje. To moim zdaniem samowola, którą trzeba ukrócić. Tylko jak, bo nasze rozmowy z tym rolnikiem nie skutkują. Proszę o poradę.

  • mimi 2017-05-07 20:51:40

    może ktoś w końcu zajął sie poważnie tematem? W czasach epidemii nowotworów w Polsce nie robi się NIC w zakresie prewencji. Tym postępowaniem (mam na myśli sąsiada od sadu jabłoni) powinien zająć się natychmiast PROKURATOR , POLICJA bo jest to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia. Prokuraturę to nie obchodzi , policja nawet jak złapie delikwenta na gorącym uczynku to Sąd wypuści i tak naprawdę nic się nie dzieje. A przecież to zabójstwo w biały dzień w świetle prawa.

  • sad 2014-10-14 12:11:44

    chuja mi możecie zrobic i tak bede pryskał

  • Sadeczanin 2014-06-07 09:06:15

    Sasiad ma sad owocowy opowierzchni okolo 1ha i jest umiejscowiony bezposrednio kolo naszego ogrodzenia,siatka jest 2,5 m od murow domu mieszkalnego.Sad biegnie po calej dlugosci w sasiedztwie naszej dzialki.Poza tym jest tez ujecie wody pitnej,trawa rosnaca na ogrodzie nie nadaje sie do koszenia ktora sluzy jako karma dla bydla i ptactwa domowego.Dzieci nie moga sie bawic na podworku bo wszystko jest skazone opryskami.Spac pozostaje tylko przy zamknietych oknach tak jak w celi.Po opryskiwaniu nie da sie oddychac ani suszyc prania nawet jak grilla palimy to nie dociera to do niego tylko leje te trucizne na drzewka i zarazem na Nas.Ludzie jedza takie swinstwo i choruja z tego a w roku opryskuje okolo 30 razy.Co mozna z tym zrobic,jakie jest prawo nad tym bo nasze slowa ida na marne.Prosze o pomoc

  • john 2012-03-08 16:34:07

    mój sasiad opryskuje winogron 1 metr od płotu i ok 10 m od budynku mieszkalnego opryski prowadzi co tydzień mam pytanie czy może tak postepować prosze o odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika