Organizacja konkursów dla dzieci

Pytanie:

Prowadzę handel na straganach zabawkami (ryczałt 3% bez VAT). Chciałbym wprowadzić do swoich usług konkursy dla dzieci. Konkurs będzie 3-stopniowy. Za udział w konkursie będzie pobierana opłata 10 zł. Jeśli dziecko odpowie tylko na pierwsze najprostsze pytanie - będzie mogło wyciągnąć zabawkę z pudełka nr 1 (najtańsze zabawki). Jeśli odpowie na pytanie 1 i drugie (średnie) - będzie mogło wyciągnąć zabawkę z pudełka nr 2. Jeśli natomiast odpowie pytanie 1, 2 i 3 (najtrudniejsze) - to będzie mogło wyciągnąć zabawkę z pudełka nr 3 (najlepsze zabawki). Zabawki do pudełek kupuję w cenie od 2 zł do 20 zł. Czy dziecko odbierając nagrodę jest zwolnione od podatku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli uznać, iż przedmiotowe konkursy mogą być zaliczone do konkursów z zakresu nauki (zależnie od charakteru pytań) to wartość nagród byłaby zwolniona z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: