Wniosek o uzupełnienie wyroku

Pytanie:

"Otrzymaliśmy wyrok zasądzający kwotę główną np. 5000 zł i odsetki liczone od kwoty 600 zł od wskazanego dnia. W pozwie wniesiono o zasądzenie kwoty głównej i odsetki liczone od całej należności. Jakie terminy obowiązują powoda do wniesienia o uzupełnienie wyroku: czy od daty wydania wyroku, od daty otrzymania wyroku czy od daty otrzymania uzasadnienia? Jak liczone są terminy apelacji w przypadku uwzględnienia uzupełnienia wyroku: od daty pierwszego wyroku, czy od daty uzupełnienia wyroku?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o uzupełnienie wyroku

Zgodnie z art. 351 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu (np. wyrok zaoczny) - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku. Wniosek o uzupełnienie wyroku nie ma wpływu na bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia (art. 353 k.p.c.), stąd apelację od wyroku, o którego uzupełnienie się wnosi, należy wnieść w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku (tego pierwszego) z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika