PCC od kupna samochodu osobowego

Pytanie:

Samochód osobowy z Holandii sprzedany przez osobę prywatną, został kupiony przez Polaka - osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. Kupujący chce od razu sprzedać to auto polskiej spółce z o.o. Czy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tak, gdyż nie podlega ona zwolnieniu. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy, co do zasady obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowić będzie wartość rynkowa rzeczy, stawka podatku od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych wynosi 2 %.

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego, gdyż wtedy podatek jest pobierany przez płatnika, którym jest notariusz.

Wzór deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych – PCC-3.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: