Opodatkowanie zbycia zakupionej wierzytelności

Pytanie:

"Jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej dokonałem zakupu wierzytelności od syndyka za 10% jej wartości nominalnej. Czy jestem zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku zbycia tej wierzytelności za 20% jej wartości nominalnej? Czy byłbym zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w przypadku skutecznego wyegzekwowania od dłużnika tej należności przy pomocy komornika?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie zbycia zakupionej wierzytelności

Przychód ze sprzedaży obcych wierzytelności zaliczany jest do przychodów z praw majątkowych, a więc źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodem tym jest uiszczona przez dłużnika kwota wierzytelności, ewentualnie przychód uzyskany z dalszej odsprzedaży wierzytelności (a więc przychód powstanie również w przypadku ewentualnej egzekucji długu przez komornika).

Przychód ten powstaje w dacie faktycznego otrzymania należności od dłużnika wierzytelności lub uzyskania kwoty ze sprzedaży wierzytelności. Kosztem uzyskania tego przychodu jest wydatek na nabycie tej wierzytelności oraz ewentualne koszty związane z odsprzedażą tej wierzytelności lub jej dochodzeniem.

Dochód ten podlega kumulacji z innymi dochodami i należy go wykazać w zeznaniu rocznym składanym w urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia następnego roku. W tym samym terminie podatnik jest obowiązany wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy obliczony zgodnie ze skalą podatkową określoną w art. 27 ust. 1 ustawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika