Czy odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę podlega ochronie przed potrąceniami komorniczymi?

Pytanie:

"Na podstawie podpisanej ugody sądowej zawartej pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W/w pracownik posiada obecnie zajęcie komornicze (do wysokości połowy wynagrodzenia).Czy wypłacone odszkodowanie będzie korzystało z ochrony prawnej w zakresie potrąceń z art. 87 KP?"

Odpowiedź prawnika: Czy odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę podlega ochronie przed potrąceniami komorniczymi?

Poruszona kwestia była przedmiotem orzecznictwa Sądu Najwyższego. Przy czym orzecznictwo pozostaje rozbieżne. I tak w wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 12 maja 2005 r. (I PK 248/2004, LexPolonica nr 378769, OSNP 2006/1-2 poz. 12) wskazano, że odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem prawa podlega ochronie z art. 87 kp. Z kolei w wyroku z dnia z dnia 6 stycznia 2009 r. Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych (II PK 117/2008, LexPolonica nr 2467897) stwierdził, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy nie podlega ochronie przed potrąceniem na równi z wynagrodzeniem za pracę świadczoną. Należy przychylić się do tego drugiego stanowiska, albowiem odszkodowania, a w szczególności nabytego na mocy ugody sądowej, nie można traktować w kategoriach wynagrodzenia za pracę lub innych świadczeń związanych z pracą, uregulowanych w dziale trzecim Kodeksu pracy (art. 77[1]-93 k.p.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika