Podatek od zbycia mieszkania spadkowego

Pytanie:

W tym roku, po śmierci mojej ciotki wraz z bratem na drodze postępowania spadkowego uzyskaliśmy prawo (po 1/2) do jej mieszkania własnościowego (ciotka była właścicielką mieszkania od kilkudziesięciu lat). W stosownym urzędzie skarbowym zapłaciliśmy ustalony przez urząd podatek od spadku. Aktualnie chcemy sprzedać to mieszkanie. Jak i gdzie (w miejscu właściwym dla lokalu, czy w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania) podatek musimy zapłacić i czy nabycie przez nas tego mieszkania i jego zbycie przed upływem 5 lat jest też dodatkowo opodatkowywane (10% w tym, a 19% w 2007 roku)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Zatem w przypadku zbycia nabytego w drodze spadku prawa do mieszkania własnościowego nie wystąpi podatek dochodowy (w ogóle nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jeśli podatnik nie korzystał z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, to nie musi "zwracać" żadnego podatku. Jeśli jednak korzystał z takiej ulgi, to polecamy przeczytać następujące opracowania:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: