e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek u bukmachera

Pytanie:

Grałem u bukmacherów internetowych, używając karty kredytowej, zagranicznych firm, mających swe siedziby np. na Antylach Holenderskich, w rajach podatkowych, jeden w Anglii. Nie płaciłem żadnego podatku, tak samo jak nikt nie płaci grając w ten sposób. Następowało przelanie kartą środków na konto bukmachera i można było grać. Potem na kartę można wypłacać środki wygrane. U polskich bukmacherów mających punkty, lokale w których się obstawia obowiązuje 10 % podatek od zakładu, niezależnie, czy jest to zakład wygrany, czy nie bukmacher odprowadza z postawionego zakładu 10 %, ewentualna wygrane zatem równa się kurs meczu x 0,9. Polscy bukmacherzy nie mają w ofercie zakładów, które można stawiać przez Internet. Tak więc wszystkie zakłady stawiane na miejscu obwarowane są 10 % podatkiem. Czy oplata podatku obowiązuje w państwie, gdzie się dzieje aktywność, czy też u nas w kraju?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek u bukmachera

28.6.2007

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, co do zasady - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Wygrane w Internecie u zagranicznych bukmacherów również są opodatkowane. Zasady opodatkowania dochodów osiąganych za granicą regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarte przez Polskę z poszczególnymi państwami. W umowach nie występuje jednak wygrana w zakładach jako oddzielna kategoria przychodów, co oznacza, że należy je opodatkować jako tzw. inne dochody, w miejscu, gdzie otrzymujący zagraniczną wygraną ma stałe miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są przy tym obowiązani samodzielnie wpłacić zaliczki na podatek należny od tych dochodów. Wygrana będzie opodatkowana nawet wówczas, jeśli pieniądze nie trafią do Polski, a przykładowo na zagraniczny rachunek bankowy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ