e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek VAT od wynajmu nieruchomości

Pytanie:

Chciałbym wynająć nieruchomość. Czy będę zobowiązany do opłacenia podatku VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek VAT od wynajmu nieruchomości

15.12.2011

W rozumieniu wspomnianego już wyżej art. 5 ustawy o VAT wynajem nieruchomości należy traktować jako świadczenie usług (każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów jest świadczeniem usług). Co do zasady z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych usługi w zakresie wynajmu nieruchomości podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Analogicznie do wskazanych wyżej zasad obowiązujących w przypadku dostawy nieruchomości, również w przypadku usług w zakresie wynajmu nieruchomości, usługi te będą podlegać opodatkowaniu, jeżeli będą świadczone przez podatnika (osobę wykonującą działalność gospodarczą) w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ