e-prawnik.pl Porady prawne

Podstawa ustalenia udziału spadkowego

Pytanie:

Co jest podstawą ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podstawa ustalenia udziału spadkowego

24.4.2012

Zgodnie z art. 992 Kodeksu cywilnego przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni. Podstawę obliczenia zachowku określonego spadkobiercy stanowi udział spadkowy. Wymieniony wyżej przepis określa sposoby obliczania tego udział, dlatego też udział jaki przypadałby uprawnionemu do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym może różnić się od udziału stanowiącego podstawę do obliczenia zachowku. Ustalony zgodnie z art. 992 k.c. udział spadkowy należy następnie pomnożyć przez jedną drugą lub trzy czwarte (na podstawie art. 991 k.c.) Otrzymany w ten sposób ułamek określa wysokość zachowku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ