Podstawy stosowania fotoradarów

Pytanie:

Jaka jest podstawa prawna funkcjonowania urządzeń (np. fotoradarów) rejestrujących na fotograficznych zdjęciach samochód, jego nr.rejestracyjny, datę i miejsce popełnienia wykroczenia oraz zarejestrowaną prędkość? Jaką moc dowodową ma takie zdjęcie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Podstawę prawną działania takich urządzeń stanowią przepisy Prawa o ruchu drogowym. Jak stwierdza art. 129 ust. 2 pkt. 9 tej ustawy "Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych powyżej jest uprawniony do (między innymi) używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, a w szczególności do badania pojazdu, określania jego masy, nacisku osi lub prędkości, stwierdzania naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz do stwierdzania stanu trzeźwości kierującego". Fotoradar jest takim właśnie urządzeniem kontrolnym. Zdjęcie wykonane przez fotoradar oczywiście stanowi dowód w sprawie, lecz jego dopuszczenie jak i ocena należy tylko i wyłącznie do sądu rozpatrującego konkretny przypadek.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Caviar

13.10.2012 10:15:10

Re: Podstawy stosowania fotoradarów

Jak słyszałem z mediów, fotoradary powinny być w kolorze żółtym. - A co jeśli robią zdjęcia i pozostają w kolorze szarym ?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: