Dostęp dziennikarza do akt sprawy

Pytanie:

"Strona wyjechała za granicę i poprosiła dziennikarza o interwencje w jej sprawie. Dla weryfikacji faktów niezbędne jest zapoznanie się z aktami sądowymi. Czy sąd może, na podstawie jakich przepisów i kto udziela pozwolenia wzglądu do akt w sprawach cywilnych i karnych."

Odpowiedź prawnika: Dostęp dziennikarza do akt sprawy

W przypadku toczącego się postępowania sądowego – czy to karnego czy cywilnego – zasady udostępniania akt sprawy regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania karnego.

Postępowanie cywilne

Zgodnie z przepisem art. 9 § 2 kpc, strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku, chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie. 

Jak wynika z powyższego dostęp do akt mają wyłącznie strony i uczestnicy postępowania. Dziennikarz nie będzie więc miał prawa zapoznać się z aktami postępowania.

Postępowanie karne

Jak wskazuje przepis art. 156 § 2 kpk stronom, podmiotowi określonemu w art. 416 (a więc podmiotowi, który uzyskał korzyść majątkową z popełnionego przestępstwa), obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów. Za zgodą prezesa sądu akta te mogą być udostępnione również innym osobom.

Do akt postępowania karnego dostęp mogą mieć podobnie jak w procedurze cywilnej, wskazane w przepisie osoby. Postępowanie karne zezwala jednak na dostęp do akt innym osobom, jeśli zgodę na zapoznanie się z aktami wyrazi prezes sądu. Warto wspomnieć, iż w postępowaniu przygotowawczym, dostęp do akt w/w osoby mają wyłącznie za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze.

Także i w tym postępowaniu dziennikarz będzie więc miał utrudniony dostęp do akt postępowania. Naszym zdaniem nie będzie mógł zapoznać się z tymi aktami - nie uzyska bowiem zgody prezesa w opisanej sytuacji.

Na koniec można także wskazać, iż akta zakończonych prawomocnie spraw sądowych zasadniczo stanowią informację publiczną – istnieją jednak ograniczenia dotyczące zakresu udostępniania akt, realizacji wymogów ochrony danych osobowych etc w tym zakresie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika