Zakup samochodu z masy spadkowej

Pytanie:

"Chcę zakupić samochód, który był współwłasnością dwóch osób. Jeden współwłaściciel nie żyje. Czy podpisanie umowy z jednym współwłaścicielem upoważnia mnie do żądania wydania dowodu rejestracyjnego, w którym właścicielem pojazdu będę ja oraz nieżyjący współwłaściciel, po którym zapowiada się przewlekłe postępowanie spadkowe. Jeżeli powyższe postępowanie nie jest możliwe, to co powinienem uczynić, aby legalnie dysponować samochodem?"

Odpowiedź prawnika: Zakup samochodu z masy spadkowej

Współwłaściciel samochodu może skutecznie zbyć jedynie swój udział we własności samochodu. Oznacza to, iż jeżeli współwłaściciel żyjący i nieżyjący posiadali udziały po 1/2, to współwłaściciel żyjący może skutecznie zbyć na Pana rzecz tylko ów udział 1/2. Jeżeli więc nabędzie Pan ten udział, to musi Pan liczyć się z tym, iż teraz dopóki nie zakończy się postępowanie spadkowe po drugim współwłaścicielu oraz nie zostanie dokonany dział spadku (konsekwencją czego jest przyznanie poszczególnych przedmiotów majątkowych spadkobiercom oraz ewentualne spłaty) dysponować samochodem będzie Pan mógł ze wszystkimi osobami, które uzyskają postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. W zależności oczywiście od ilości osób, utrudnienia w korzystaniu samochodu mogą być duże. Będąc współwłaścicielem będzie Pan mógł korzystać z samochodu w pełni legalnie, a jedynym, choć najpoważniejszym utrudnieniem może być ilość osób uprawnionych do korzystania z niego i chęć współpracy w przypakdu koryzstania z samochodu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika