Postępowanie w sprawach spadkowych

Pytanie:

Muszę przeprowadzić sprawy spadkowe za innych spadkobierców, bo bez nich nie mogę wystąpić o dział spadku. Brakuje postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku po babci - zmarłej w P., (dziedziczy 6 nieżyjących dzieci ja jestem zstępną tylko jednej z nich), po wujku zmarłym w CH. - dziedziczą dwoje żyjących dzieci i po dwójce dzieci - 4 wnuków ja nie. Wujku zmarłym w W. - żona i dwoje dzieci - ja nie i po bezdzietnej cioci zmarłej w Z. zstępni rodzeństwa - jestem córką siostry - już mam postanowienie po mamie. Ja mieszkam w WR. i tu zmarła moja Mama. W którym sądzie rejonowym mam złożyć wniosek i co mogę połączyć?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z przedstawionej sytuacji wynika, że stara się Pani o stwierdzenie nabycia i podział spadku po cioci (a pewnie też podział spadku po mamie). Potrzebne będzie stwierdzenie nabycia spadku po babci oraz cioci. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku po cioci sąd oznaczy jakie udziału przysługują poszczególnym spadkobiercom. Do nich zostaną zaliczeni rodzeństwo (zależy po kim wcześniej otworzył się spadek) i/lub zstępni rodzeństwa. Pani jest uprawniona do dziedziczenia po swojej mamie i cioci, ale już nie po pozostałych członkach rodzeństwa. Stąd nie ma potrzeby, by wnioskować o stwierdzenie nabycia spadku po pozostałym rodzeństwie. Mieli oni bowiem dzieci i to one lub wnuki dziedziczą spadki po nich. Aby uzyskać stwierdzenie o nabyciu spadku po cioci należ złożyć wniosek do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy. Można też połączyć postępowanie o dział spadku po cioci z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd wtedy rozpatrzy po kolei obie sprawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Barbara Cempa

23.6.2012 20:4:58

Re: Postępowanie w sprawach spadkowych

Mój ojciec po rozwodzie był zameldowany u swoich rodziców w mieszkaniu spółdzielczym tam prowadził wspólne gospodarstwo domowe. Mój ojciec wpadł w choroby nowotworowebył po operacji nerki miał rente policyjną ,dorabiał sobie handlując odzieżą zapoznał kolerzankę -podłoże kolerzeńskie była zoriętowana w jego sprawach prywatnych.Mój ojciec żle się poczół trafił do szpita w styczniu kolerzanka jego zrobiła z siebie konkubine.Ksiądz był wezwany do ostatniego namaszczenia ona ubiła interes z księdzem wzieła sobie na świadka ślubu konkordatowego lekarz,pielęgniarkę.Babcia prowadziła sprawy w sądzie i przegrała.Sąd dział spadku przyznał 1/2 mi synowi i 1/2 żonie sąd stwierdził że ojec miał meldunek u rodziców a żonie sie należy Pytanie jeżeli mój ojciec przebywał bez meldunku u niej gdzie wcześniej tak zeznawała w sądzieże ona że byli w konkubinacie prowadziła z nim wspólne gospodarstwo domowe to chyba jakiś dorobek tam pozostawił gdzie przebywał. czy mi sie należy


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: