Podatek od nieruchomości w kamienicy

Pytanie:

"Posiadam lokal użytkowy położony w kamienicy, blisko centrum miasta. Kamienica jest 4 kondygnacyjna i obejmuje 2 lokale użytkowe, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza o udziale w pow. łącznej budynku ok. 30 % (mniejszość) oraz 13 lokali mieszkalnych posiadających udział łączny w nieruchomości resztę czyli 70 % (większość). Kamienica stoi na działce będącej własnością gminy i jest w użytkowaniu wieczystym mieszkańców i użytkowników lokali. Każdy z właścicieli lokali ma ułamkowy udział w prawie użytkowania wieczystego działki proporcjonalny do udziału powierzchni jego lokalu do łącznej powierzchni użytkowej kamienicy. Jak powszechnie wiadomo stawki podatku od nieruchomości dla lokali wykorzystywanych gospodarczo są wielokrotnie większe niż dla lokali mieszkalnych. Podobnie dla działki w zależności od celu jej wykorzystywania. W opisywanym przykładzie na działce znajduje się kamienica i plac wykorzystywany wyłącznie przez mieszkańców. Jakie stawki podatku od nieruchomości w opisanej sytuacji powinni stosować właściciele lokali użytkowych - dedykowanych działalności gospodarczej (większość budynku jest mieszkalna) czy dedykowanych dla budynków mieszkalnych?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości w kamienicy

W świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnym, która reguluje również podatek od nieruchomości, wydaje się oczywiste że w opisanym stanie faktycznym właściciele lokali użytkowych powinni opłacać podatek jak od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Nie ma przy tym znaczenia, że większość lokali w kamienicy stanowią lokale mieszkalne.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika