Potwierdzenie uprawnienia do zajmowania lokalu

Pytanie:

Jak rozumieć Art. 9. ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który w ustępie 2 stanowi: "Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące należy przedstawić potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu), w którym ma nastąpić zameldowanie"? Co może być takim potwierdzeniem uprawnienia do zameldowania? Czy akt ślubu? A co jeśli istnieje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami. Czy organ meldujący pyta o to?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W aktualnym stanie prawnym, nie obowiązuje już przepis art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Przepis powyższy został skreślony z dniem 19 czerwca 2002 r. na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2002 r. (sygn. akt K. 20/01). W związku z tym, obecnie osoba przy zameldowaniu nie jest obowiązana przedstawiać potwierdzenie uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 18.4.2017

    Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?

    Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)

  • 14.12.2004

    \"Korzyści\" zawodu nauczyciela

    Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz (...)

  • 2.8.2016

    Najem okazjonalny o czym należy pamiętać?

    Najem okazjonalny został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych (...)

  • 18.11.2018

    Cisi podnajemcy pod ochroną ustawy

    Lokal zastępczy przysługuje osobom, które korzystają z lokalu bez zgody gminy, ale mają pośredni tytuł do lokalu - orzekł Sąd Najwyższy.

  • 5.3.2001

    Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)

    Może się zdarzyć, że podczas trwania stosunku najmu, wynajmujący zbędzie (np. sprzeda lub daruje) przedmiot tego najmu (np. mieszkanie). Przepisy stanowią, że w takiej sytuacji nabywca rzeczy wstępuje (...)