Pozbawienie możliwości rejestracji wzoru przemysłowego

Pytanie:

Witam. Mam problem z zarejestrowaniem mojego wzoru w urzędzie patentowym. Podobno ktoś już wcześniej podobny wzór udostępnił publicznie. Czy taki obrót sytuacji oznacza, że jestem pozbawiony możliwości jego rejestracji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 13 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej przewiduje, że pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji oznacza się, z zastrzeżeniem przepisów art. 14 i 15, według daty zgłoszenia wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym.

A zatem jeżeli przed datą zgłoszenia Pana wzoru identyczny (lub bardzo podobny) wzór został udostępniony publicznie, nie będzie możliwości zarejestrowania wzoru ze względu na brak spełnienia przesłanki nowości. Rzecznik patentowy ma więc rację. Nie oznacza to jednak, że nie przysługuje Panu żadna ochrona.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.11.2009

  Kto ma pierwszeństwo na uzyskanie patentu na wynalazek?

  Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje twórcy. Zasadą jest zatem, że podmiotem uprawnionym jest twórca, a jedynie wyjątkowo prawo to przysługuje innym podmiotom. Jeżeli (...)

 • 21.3.2019

  Działalność badawczo–rozwojowa w PIT

  Podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową (B+R), przysługuje ulga polegająca na odliczaniu od podstawy opodatkowania części kosztów uzyskania przychodów, (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 30.11.2018

  IP box - czyli nowa preferencja podatkowa dla innowacyjnych

  IP box to rozwiązanie, które ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej. To także sposób na zachęcanie przedsiębiorców do (...)

 • 7.4.2019

  SN o kredytach frankowych

  Wyrokiem z 4 kwietnia 2019 r. w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, Sąd Najwyższy orzekł o uchyleniu zaskarżonego wyroku Sądu Apelacyjnego (sygn. akt III CSK 159/17).