e-prawnik.pl Porady prawne

Pozew rozwód

Pytanie:

Zamierzam w niedługim czasie wystąpić z wnioskiem o rozwód bez orzekania o winie (oboje zgadzamy się w tej kwestii ). Czy w związku z tym będę musiała szczegółowo opowiadać w sądzie o związku ? Czy muszę mieć świadków ? Dodam, że byliśmy małżeństwem 10 miesięcy, nie mamy dzieci, a samochód (który był jedynym majątkiem wspólnym ) sprzedaliśmy, zaś pieniądze uzyskane podzieliliśmy po połowie.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Pozew rozwód

Zgodnie z art. 436 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, przed wyznaczeniem terminu pierwszej rozprawy przewodniczący wzywa strony do osobistego stawienia się do sądu na posiedzenie pojednawcze, którego przeprowadzenie porucza równocześnie wyznaczonemu przez siebie sędziemu. Sędzia wyznaczony nakłania strony do pojednania, mając w szczególności na uwadze dobro dzieci i społeczne znaczenie trwałości małżeństwa. Zgodnie zaś z § 2 powoływanego przepisu, jeżeli pojednanie nie nastąpi, a odroczenie posiedzenia pojednawczego byłoby niecelowe, sędzia wyznaczony stwierdza, że próby pojednania nie dały wyniku. Nie można jednak stwierdzić, czy sędzia nie zechce zadawać szczegółowych pytań dotyczących związku. Zgodnie bowiem z art. 441 k.p.c. postępowanie dowodowe ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa - także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. Jeżeli jednak pozwany uznaje żądanie pozwu, a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ