Prawnicy, doradcy prawni, kancelarie prawne, prawa

Pytanie:

Co jakiś czas słyszę i widzę reklamy różnego rodzaju doradztw, w tym właśnie prawnych. Albo kancelarii prawa. Np. gospodarczego. "Kancelaria prawa gospodarczego", "Doradztwo prawne". A nie po prostu "Kancelaria prawna", "Kancelaria radców prawnych". Wiem, że gdy mowa o tych ostatnich, to pracują w nich prawnicy, po aplikacji radcowskiej i wiadomo, ze można liczyć na poziom i profesjonalizm. Wiem też, ze w różnego rodzaju "doradztwie prawnym" "kancelarii prawa" (a nie prawnej) pracują niekoniecznie prawnicy. A jednak świadczą coś co nazywają pomocą prawną. Są tańsi od adwokatów i radców prawnych. Jednak gdy widzę reklamę w rodzaju "nakaz zapłaty w 10 dni!" (z przemilczeniem, że jeszcze musi się taki nakaz uprawomocnić, co trwa nieco dłużej lub o wiele dłużej) to jestem zaniepokojony tym, kto pracuje i prowadzi takie "doradztwa prawne" i "kancelarie prawa". Czy ww twory działają legalnie? Czy prawnik bez aplikacji (albo w ogóle nie prawnik) ma prawo świadczyć usługi prawne i w jakim zakresie? Z całą pewnością ta taniość i osoby "doradców" mają negatywne przełożenie na jakość ich usług i na brak bezpieczeństwa klienta.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawami regulującymi działalność korporacji prawniczych adwokatów, radców prawnych, notariuszy, nazwy tych zawodów podlegają ochronie prawnej jako tytuły zawodowe. Nie odnosi się to natomiast do samej nazwy „kancelaria", która to nazwa funkcjonuje w prawodawstwie jedynie jako jednostka organizacyjna adwokatury . Przepisy te określają na czym polega wykonywanie konkretnego zawodu prawniczego, co sprowadza się do świadczenie pomocy prawnej ( sporządzanie opinii prawnych, przygotowywanie pism, występowanie przed sądami i urzędami) w dziedzinach ustalonych przez poszczególne ustawy korporacyjne. Wobec powyższego tylko osoby posiadające odpowiedni tytuł zawodowy mogą świadczyć dane usługi posługując się tytułem adwokata, radcy prawnego czy notariusza. W szczególności nie mają tego przymiotu absolwenci wydziałów prawa, gdyż muszą oni przejść jeszcze procedurę uzyskiwania tytułu zawodowego w danej korporacji prawniczej. Obecnie każda osoba, również ta bez wykształcenia prawniczego, może zarejestrować działalność gospodarczą lub wpisać się do ewidencji gminnej jako doradca prawny na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Osoby takie mogą świadczyć usługi prawne włącznie z reprezentacją swoich klientów przed sądem na podstawie art. 87 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli pozostają z nimi w stałym stosunku zlecenia wchodzącym w zakres danej sprawy. Podmioty te nie mogą posługiwać się jednak tytułem adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Nie podlegają również zasadom przewidzianym dla danej korporacji, odnoszącymi się do jakości usług, w tym kodeksom etyki zawodowej, które w przypadku, np adwokatów zabraniają jakiejkolwiek reklamy na rynku. Obecnie istnieją dwa projekty odnoszące się do doradców prawnych. Pierwszy zakłada, że doradcy oprócz wykształcenia prawniczego będą musiały posiadać jedną z trzech licencji przyznawanych przez odpowiedni organ państwowy. Uzyskiwanie licencji wyższego stopnia będzie zależało od stażu w zawodzie. Drugi projekt przewiduje wymóg zdawania państwowego egzaminu na doradcę prawnego, również ta koncepcja przewiduje wymóg posiadania wyższego wykształcenia prawniczego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.6.2013

  Na czym polega tajemnica zawodowa doradcy podatkowego?

  Z natury zawodu doradcy podatkowego (reprezentującego tzw. „zawód prawniczy”) wynika, że jest on powiernikiem tajemnic klientów, jak adwokaci i radcy prawni. Bez zagwarantowania poufności (...)

 • 18.6.2018

  Raportowanie informacji o uzgodnieniach transgranicznych

  Unijna dyrektywa przewiduje obowiązek raportowania uzgodnień transgranicznych, m.in. w przypadku których dokonano pierwszej czynności służącej ich wdrożeniu w okresie między dniem wejścia (...)

 • 10.11.2005

  Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

  Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 (...)

 • 8.7.2018

  Doradcy podatkowi - więcej kompetencji i po aplikacji?

  Krajowa Rada Doradców Podatkowych przygotowała i przekazała do Ministerstwa Finansów projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.

 • 27.12.2017

  Walka z agresywanym planowaniem podatkowym

  13 grudnia Parlament Europejski przyjął zalecenia komisji śledczej ds. Panama Papers dotyczące prawidłowego egzekwowania przepisów mających na celu walkę z agresywanym planowaniem (...)