Instalacje elektroenergetyczne a budowa

Pytanie:

"Posiadam działkę niezabudowana, którą w najbliższym czasie będę przygotowywał do zabudowy tj. doprowadzal niezbędne media w postaci przyłączy. Przez te działkę przechodzą podziemne obce inistalacje - linie energetyczne zasilające trakcję kolejową należące do PKP oraz linie energetyczne średniego napięcia należące do przedsiębiorstwa energetycznego. Dodatkowo na moim terenie znajduje się słup z transformatorem niskiego napięcia z którego zasilana jest w prąd działka sąsiada. Wszystkie te instalacje zajmują miejsce na mojej działce, utrudniając jej zagospodarowanie gdyż np. nad podziemnymi kablami nie wolno budować budynku, podobnie słup energetyczny zajmuje miejsce które można by użytecznie zagospodarować np.na posadowienie śmietnika. Przedsiębiorstwo energetyczne ENERGIA PRO w odpowiedzi na mój wniosek podało warunki przyłączenia do sieci dla zasilania budynków planowanych do zabudowy na tej działce, w tym warunek usunięcia kolizji z podziemna siecią średniego napięcia do niej należącą. Jak wiadomo Energia Pro S.A. i PKP Energetyka Sp. zo.o. są komercyjnymi przedsiebiortwami, a leżące na mojej działce ich instalacje nie sa wykorzystywane na zaopatzrenie mojej dzialki, wręcz przeciwnie niekorzystnie wplywaja na jej wartosc jak i utrudniają zagopodarowanie co stanowi oczywistą szkodę dla mnie jako wlaściciela dzialki. Kto i w jaki sposób ma usunąć kolizje obcych instalacji z zamierzeniem inwestycyjnym wlasciciela dzialki (przecięcia sieci, budowa drogi lub placu nad kalblem energetyczny itp.)?"

Odpowiedź prawnika: Instalacje elektroenergetyczne a budowa

Z uwagi na regulacje prawa budowlanego to inwestor będzie zobowiązany do usunięcia wskazanej kolizji. Taki wniosek jednoznacznie wynika z przepisów prawa budowlanego. To na inwestorze bowiem spoczywa obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę inwestor powinien załączyć projekt budowlany, którego składnikami są (zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 3 ppkt a) oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych.

Zgodnie z opisem sytuacji faktycznej, warunkiem przyłączenia obiektu do sieci elektroenergetycznej jest usunięcie opisanej kolizji.

Naszym zdaniem, w tej sytuacji jest możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednakże pozwolenie najprawdopodobniej będzie uwzględniało warunki przyłączenia obiektu do sieci. Jeżeli zatem warunki wykonania zamierzenia budowlanego nie będą pozwalały na usunięcie kolizji, pozwolenie na budowę nie będzie wydane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika