Cesja części wierzytelności

Pytanie:

"Czy mogę dokonać cesji tylko części wierzytelności pieniężnej? Np. wierzytelność opiewa na 1.000 zł, a ja jako wierzyciel dokonuję przelewu tylko 500 zł z tej kwoty."

Odpowiedź prawnika: Cesja części wierzytelności

Cesja wierzytelności (przelew) jest umową, na mocy której wierzyciel (cedent) przenosi na nabywcę (cesjonariusza) wierzytelność, która mu przysługuje względem dłużnika. W przypadku wierzytelności pieniężnej brak przeciwwskazań do częściowej cesji wierzytelności na osobę nabywcy takiej wierzytelności. Problematyczne byłoby scedowanie wierzytelności o charakterze niepodzielnym, z którym nie mamy do czynienia w przypadku wierzytelności pieniężnych, jak również wierzytelności o charakterze osobistym.



Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • odher 2013-08-01 22:50:48

    A czy wierzytelności scedowane mogą podlegać zajęciu? A jeżeli nie i płatnik pomimo zawartej uprzednio cesji przelewu wierzytelności przelał środki objęte cesją do komornika z tytułu zajęcia to czy postąpił poprawnie? Jeżeli nie, czy zatem cesjonariusz ma roszczenie wobec dłużnika?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika