Wymagalność zwrotu pożyczki a rozłożenie jej na raty

Pytanie:

"Kiedy zwrot pieniędzy z umowy pożyczki jest wymagalny jeśli w umowie zawarto postanowienie, że dług będzie spłacany w ratach (nie określono jednak okresów spłat)? "

Odpowiedź prawnika: Wymagalność zwrotu pożyczki a rozłożenie jej na raty

Dopuszczalne jest uzgodnienie zwrotu przedmiotu pożyczki w ratach. Wtedy - jeżeli nie postanowiono inaczej - zwrot staje się wymagalny z upływem terminów ustalonych dla poszczególnych rat. Problem pojawia się w przypadku, gdy terminy dla konkretnych rat nie zostały ustalone. W takim wypadku, istotną kwestią jest faktyczna wola stron umowy, a więc jak konkretnie strony umówiły się co do spłaty poszczególnych rat. Niewątpliwie w przypadku sporu co do tych terminów i wysokości rat, dowodzenie zdaje się być niezmiernie utrudnione. W tym względzie pojawiać się może wiele rozbieżności. Niewykluczone zatem jest tutaj przyjęcie, iż wybór terminów spłat poszczególnych rat należy do pożyczkobiorcy, w przypadku braku innych faktycznych postanowień. Niemniej jednak termin spłaty długu należy uważać jako termin ostateczny spłaty całości pożyczonej kwoty (bez względu na to czy spłata jest jednorazowa, czy pożyczkobiorca spłacił już wcześniej kilka rat). Co do tej kwestii nie powinno być rozbieżności interpretacyjnych.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika