e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo członków Rady Pracowniczej do wolnego

Pytanie:

W firmie powołana została Rada Pracowników. Wątpliwość dotyczy rozbieżnej interpretacji art. 17 ust. 3 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Czy należy rozumieć, że czynności Rady Pracowników odbywają się zasadniczo poza godzinami pracy, a tylko w przypadkach szczególnych mogą być wykonywane w jej godzinach, lub też Rada Pracowników wykonuje swe czynności w czasie pracy? Jak prawidłowo interpretować treść w/w artykułu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo członków Rady Pracowniczej do wolnego

11.8.2006

Zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji pracownik będący członkiem rady pracowników ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, na czas niezbędny do udziału w pracach rady pracowników, które nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, w przypadku gdy nie korzysta ze zwolnienia z innego tytułu.

Przepis jest skonstruowany w ten sposób, że zasadą jest, iż pracownik, który jest członkiem rady pracowników ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, jednakże tylko na czas niezbędny do udziału w pracach rady. Przy czym prace rady, na które przysługuje zwolnienie od pracy a dokładnie ich charakter - musi uniemożliwiać ich wykonanie poza czasem pracy. Jeśli wykonanie danej pracy wymaga natychmiastowego działania, a zatem praca nie może być wykonana poza czasem pracy, to w takim przypadku pracownikowi członkowi rady przysługuje zwolnienie. Przy czym jeśli pracownik korzysta ze zwolnienia z innego tytułu np. jest pracownikiem podlegającym ochronie jako wytypowany członek związku zawodowego, to zwolnienie od pracy mu nie przysługuje jako członkowi rady pracowników (nawet, gdy udział w pracach rady musi nastąpić w czasie pracy) - bowiem już korzysta z takiego zwolnienia - jako pracownik członek związku zawodowego wytypowany do ochrony.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ