Głuche telefony

Pytanie:

"Od pewnego czasu nękany jestem częstymi głuchymi telefonami na mój tel. komórkowy. Dzwoniący nie identyfikuje się. Po podjęciu połączenia, albo jeszcze przed moim odbiorem, połączenie zostaje przerwane. Wcześniej otrzymywałem pogróżki, które zgłosiłem do prokuratury. Podejrzewam, że te telefony mogą mieć coś wspólnego z tamtą sprawą. Czy takie zachowanie może zostać uznane za niedozwolone? Czy istnieją możliwości stwierdzenia identyfikacji dzwoniącego?"

Odpowiedź prawnika: Głuche telefony

Przepisy kodeksu karnego nie znają przestępstwa nękania. Na gruncie kk możemy mieć do czynienie ze znęcaniem się (opis sytuacji nie wskazuje jednak, by doszło do tego przestępstwa) czy groźbą. Zgodnie z art. 190 kk kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zgodnie z art. 191 kc kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.  Jeżeli sprawca działa w sposób określony wyżej w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Wykonywanie głuchych telefonów nie stanowi samo w sobie groźby. Może jednak nią być w powiązaniu ze szczególnymi okolicznościami. Na przykład, jeśli sprawca wysyła listy z groźbą, a później nęka pokrzywdzonego gluchymi telefonami. Może Pan więc złożyć  doniesienie o popełnieniu przestępstwa, a od wykazania czy wykrycia istnienia dalszych okoliczności zależy, jak sprawa się zakończy.

Z kolei zgodnie z art. 107 kodeksu wykroczeń kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Jeśli głuchych telefonów nie będzie można połączyć z jakąkolwiek groźbą, pozostanie potraktowanie tego zachowania jako wykroczenia.

Tylko po złożeniu doniesienia możliwe będzie określenie, z jakiego numeru telefonu wykonywane są połączenia. Skoro bowiem numer jest zastrzeżony, to nie może Pan żądać od operatora podania numeru.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika