Przesłanki oddalenia wniosku dowodowego

Pytanie:

"Oddalenie wniosku dowodowego jest możliwe w przepisanych przez prawo okolicznościach i następuje w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie. Co to oznacza w praktyce? Czy jeśli sąd dopuścił wniosek dowodowy na pierwszej rozprawie, to przed kolejną rozprawą mogę wnioskować o oddalenie wniosku dowodowego w formie postanowienia, powołując się na fakt, że złożony wniosek dowodowy nie zawiera okoliczności, które mają być udowodnione oraz faktów, dla których winien on być dopuszczony? Jednocześnie okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy."

Odpowiedź prawnika: Przesłanki oddalenia wniosku dowodowego

Istotnie, na postanowienie sądu o oddaleniu wniosku dowodowego nie przysługuje zażalenie. Jest tak zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i karnym. Wynika to z faktu, iż w przeciwnym razie doszłoby do kompletnego paraliżu przebiegu rozpraw – stronom służyłoby narzędzie do czasowego „torpedowania” rozpraw. Konsekwencją powyższej reguły w postępowaniu cywilnym jest to, że w myśl art. 240 par. 1 kpc, sąd nie jest związany swym postanowieniem dowodowym i może je stosownie do okoliczności uchylić lub zmienić nawet na posiedzeniu niejawnym. Stronie tego postępowania służy jednakże uprawnienie do zaprezentowania stanowiska w kwestii wniosku dowodowego strony przeciwnej. Powołana w pytaniu argumentacja jest przy tym jak najbardziej zasadna.

Podobnie jest w postępowaniu karnym. Art. 170 kpk przewiduje jednak wprost okoliczności, które prowadzą do oddalenia przez sąd wniosku dowodowego strony. Sąd winien brać te okoliczności pod uwagę z urzędu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby strona wypowiedziała się w toku przewodu sądowego na temat wniosku dowodowego strony przeciwnej, powołując argumentację wskazaną w pytaniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika