VAT w opłatach eksploatacyjnych za garaże

Pytanie:

"Członek Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymał przydział spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania i stanowiska parkingowego w garażu podziemnym pod budynkiem. Spółdzielnia w opłatach eksploatacyjnych za miejsce parkingowe w garażu podziemnym dolicza członkowi spółdzielni 22% VAT. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa musi doliczać VAT do opłaty eksploatacyjnej za stanowisko parkingowe w garażu podziemnym, wykupione razem z mieszkaniem na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa? "

Odpowiedź prawnika: VAT w opłatach eksploatacyjnych za garaże

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Niestety większa część urzędów skarbowych – a tym samym spółdzielni mieszkaniowych znajdujących się we właściwości tych urzędów – uważa, iż zwolnienie powyższe nie obejmuje opłat za parkingi i garaże. Spółdzielnie oczywiście nie mają interesu w sporze z organami podatkowymi, skoro VAT i tak płacą członkowie, a nawet pobieranie 22% VAT jest dla spółdzielni korzystne, bowiem spółdzielnia uzyskuje korzystniejszą proporcję umożliwiającą odliczenie większej kwoty VAT wynikającego z faktur zakupu.

Należy jednak wskazać, iż są również interpretacje organów podatkowych potwierdzające, iż również opłaty za garaże powinny korzystać ze wskazanego wyżej zwolnienia od VAT. Przykładowo, jak stwierdził Urząd Skarbowy w Stalowej Woli postanowieniem w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 8 maja 2007 r. (sygn. US III/406-23/07): opłaty eksploatacyjne pobierane zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dotyczące użytkowania garażu, wnoszone są przez członków spółdzielni legitymujących się zarówno prawami do lokalu mieszkalnego (lokatorskim lub własnościowym), jak i prawami do lokalu użytkowego. Zatem przedmiotowe opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem garażu wnoszone przez ww. członków spółdzielni będą, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika