Księgowanie paragonu z UE

Pytanie:

"Prowadze firme handlowa importujaca towary z obszaru UE, zakupiłem towar handlowy w Austrii na podstawie paragonu w supermarkecie na niwielka kwotę ok.100 euro. Niestety księgowy twierdzi, ze nie mogę tego paragonu zaksięgowac jako zakup towaru handlowego, bo wymagana jest faktura wewnatrzunijna ani też potraktować go jako koszt. Ponieważ market (HOFER) nie jest zainteresowany wystawianiem faktur, a towar jest atrakcyjny cenowo i chciałbym go regularnie sprowadzac w niewielkich ilosciach nie wiem jak rozwiazać ten problem?"

Odpowiedź prawnika: Księgowanie paragonu z UE

Zgodnie z § 14 ust. 4 i ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu podatnik musi uzupełnić jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru. Wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi.

Zatem tylko w powyższych przypadkach możliwe jest udokumentowanie poniesienia kosztu paragonami. W innym przypadku koszty mogą być kwestionowane przez organy podatkowe, które formalnie podchodzą do kwestii odpowiedniego udokumentowania poniesienia kosztu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika