Rok obrachunkowy w spółce jawnej

Pytanie:

"Spółka jawna zostaje powołana 05.02.2009 r. Rokiem obrachunkowym, zapisanym w umowie spółki, jest okres od 01.04 roku bieżącego do 31.03 roku następnego. Czy w tej sytuacji można dołączyć miesiące luty i marzec 2009 r. do pierwszego roku obrachunkowego i sporządzić pierwszy bilans za okres 05.02.2009 - 31.03.2010 r., czy też trzeba sporządzić pierwszy bilans za okres 05.02.2009 - 31.03.2009 r.?"

Odpowiedź prawnika: Rok obrachunkowy w spółce jawnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Zatem jeśli jednostka przyjęła rok obrotowy od 1 kwietnia do 31 marca, a rozpoczęła działalność 5 lutego (a więc w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego), to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres (05.02.2009 - 31.03.2009 r.) połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paweł 2016-10-01 11:57:04

    Jest to błędna odpowiedź. Spółka jawna przynajmniej jednej osoby fizycznej nie może wybrać roku obrotowego innego niż kalendarzowy. Nie można wydłużyć roku podatkowego dla swojego wspólnika (dla osoby fizycznej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy). Tym samym nie można skorzystać z możliwości połączenia ksiag rachunkowych za 2 półrocze z księgami następnego roku. Rok obrotowy w rozpatrywnym przypadku będzie trwał od 5 lutego do 31 grudnia 2009 r. Jak mozna otrzymać zwrot opłaty za sms ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika