Dekretacja dokumentów księgowych

Pytanie:

"Dokumenty księgowe powinny być odpowiednio opisane, zadekretowane. Zwykło się przystawiać na nich różnego rodzaju pieczątki, np. sprowadzono pod względem merytorycznym, formalnym, umieszcza się na nich dekrety. Jakie obowiązki ciążą na osobie księgującej i innych, tj. weryfikujących dokumenty księgowe zgodnie z ustawą o rachunkowości czy innych przepisów niepodatkowych, tj. jakie zapisy powinny być sporządzone na dokumencie księgowym, czyje podpisy powinny na nim widnieć? Czy musi na dokumencie widnieć zapis: sprawdzono pod względem merytorycznym i formalnym, jakie elementy powinien zawierać dekret, tj. kwoty i konta, czy wystarczą konta? Proszę o przytoczenie przepisów prawnych."

Odpowiedź prawnika: Dekretacja dokumentów księgowych

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości dowód księgowy powinien zawierać m.in. stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Powyższy przepis jest podstawą dekretacji dowodów księgowych i zawiera elementy konieczne w ramach dekretacji. Powyższy przepis nie wymaga przy tym podania w dekretacji kwoty, wymaga natomiast podania sposobu ujęcia dowodu w księgach (a więc podania konta).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika