Paszport dla dziecka bez zgody rodzica

Pytanie:

Sąd orzekł separację małżeństwa i powierzył opiekę nad dwojgiem małoletnich dzieci obydwojgu rodzicom, ustalając miejsce zamieszkania dzieci przy matce. Matka dzieci często pracuje na kontraktach za granicą pozostawiając dzieci pod opieką swoich rodziców. Jednakże w lipcu br. jej rodzice wyjeżdżają do sanatorium, w związku z czym matka chciałaby na miesiąc zabrać dzieci do Holandii, gdzie przebywa i pracuje. Młodszy syn nie ma jednak 13 lat, ojciec dziecka nie wyraża zgody na wyrobienie dla niego tymczasowego dowodu osobistego niezbędnego do wyjazdu, ani na wyjazd syna, pomimo że w ogóle nie zajmuje się dziećmi i nie można ich zostawić pod jego opieką (przez rok od orzeczenia separacji nie odwiedził dzieci ani razu, nie płaci alimentów). W jaki sposób matka może zabrać dzieci za granicę? Czy powinna zwrócić się z tym do sądu rodzinnego? Jeśli tak, to czy ma to być wniosek o wydanie przez sąd zgody na wyrobienie tymczasowego dowodu osobistego czy sądowej zgody na wyjazd dziecka? Jeśli matka będzie w tym przypadku wnioskodawczynią, to czy dzieci i ich ojciec będą uczestnikami postępowania? Jaka jest opłata od takiego wniosku?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia (chyba że na uzasadniony wniosek rodziców). Dziecku może być natomiast wyrobiony paszport.

Zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych w imieniu małoletniego wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składają rodzice wspólnie, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego. 

Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście. Obecność małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej jest wymagana przy składaniu wniosku o wydanie dla nich dokumentu paszportowego. Odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów. Małoletni lub osoba ubezwłasnowolniona, którzy ukończyli 13 lat, odbierają ten dokument osobiście, w obecności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów. 

W celu uzyskania orzeczenie powinna Pani skierować wniosek do sądu rejonowego ze względu na Państwa (Pani i dziecka) miejsce zamieszkania. We wniosku należy zwrócić się o zgodę sądu na wydanie dla dziecka paszportu, w braku zgody ojca. Jeśli ojciec w ogóle sprzeciwiłby się wyjazdowi dzieci za granicę, to należałoby również o tę kwestię uzupełnić wniosek (wyjazd dziecka za granicę jest na ogół istotną sprawą, w której rodzice powinni decydować wspólnie). Ojciec jest uczestnikiem tego postępowania, natomiast dziecko nie. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 40 zł (art. 23 ustawy o kosztach sądowych).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 29.8.2017

    Becikowe - Jak uzyskać 1000 zł becikowego?

    Jeśli urodziło ci się dziecko, możesz dostać pomoc finansową od państwa - tzw. becikowe. Przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka - w wysokości 1000 (...)

  • 29.8.2006

    Jak otrzymać dokument paszportowy?

    Prawie każdy z nas podróżuje. Wprawdzie paszport nie jest nam tak potrzebny jak kiedyś, jednak, jak wiadomo, przy wyjeździe do niektórych krajów posiadanie paszportu jest niezbędne. Może on również (...)

  • 25.8.2006

    Jak uzyskać paszport?

    Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, (...)

  • 7.9.2016

    Czy szkoła może wykorzystywać wizerunek dziecka? Czy wymagana jest zgoda rodzica?

    Co do zasady na rozpowszechnianie wizerunku dziecka, szkoła potrzebuje zgody. Wynika to z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym: Rozpowszechnianie (...)

  • 23.3.2018

    Zgoda dziecka na przetwarzanie danych

    RODO normuje m.in. przetwarzanie danych osobowych dzieci w ramach świadczenia usług społeczeństwa informacyjnego, jak np. korzystanie z portali społecznościowych lub kont e-mail.