Bilans w wypadku wystąpienia wspólnika ze spółki

Pytanie:

"Jak rozliczyć i podzielić wartość spółki jawnej w przypadku wystąpienia jednego z 3 wspólników ze spółki. Czy ma tutaj znaczenie wartość rynkowa spółki i jak można ją określić? Które elementy Kodeksu Handlowego, a które Kodksu Cywilnego mają tutaj zastosowanie."

Odpowiedź prawnika: Bilans w wypadku wystąpienia wspólnika ze spółki

Wystąpienie ze spółki jawnej jednego ze wspólników a także rozliczenie jego wkładu do spółki regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 61 par. 1 ksh, jeżeli umowa spółki została zawarta na czas nieoznaczony, wspólnik może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Wypowiedzenie takie powinno byc dokonane w formie pisemnego oświadczenia, które powinno być przedłożone pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania spółki. Jeżeli wspólnik wystąpił ze spółki, przysługuje wartość jego udziału kapitałowego. Wartośc tę oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki (art. 65 ksh). Wartość ta oceniana może być w różny sposób. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych rewidentów. Za dzień bilansowy, według którego dokonana zostanie wypłata udziału, w przypadku wypowiedzenia, uznaje się ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia. Wypłata udziału następuje w formie gotówkowej, a jeżeli wspólnik wniósł do spółki jakieś wartości tylko do używania, zwrot następuje w naturze. Nalezy także pamiętać, że jeżeli udział kapitałowy wspólnika występującego ze spółki wykaże wartość ujemną, wówczas taki spólnik jest zobowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika