Kopia dokumentu notarialnie potwierdzona

Pytanie:

"5 lat temu pożyczyłam osobie w rodzinie sporą kwotę pieniędzy. Podatek od czynności cywilnoprawnych został uiszczony w Urzędzie Skarbowym. Pożyczka nie jest oprocentowana, w umowie jest zaznaczone, że po przekroczeniu wyznaczonego terminu zwrotu pożyczki naliczane będą odsetki ustawowe. Nie mam oryginału tego dokumentu, ale posiadam jego kopię poświadczoną przez notariusza. Czy notarialnie poświadczona kopia umowy pożyczki jest dokumentem wystarczającym dla sądu jako dowód w sprawie sądowej o zwrot tej pożyczki?"

Odpowiedź prawnika: Kopia dokumentu notarialnie potwierdzona

Wystarczająca byłaby nawet umowa w formie pisemnej zwykłej - zgodnie z przepisem art. 720 par. 2 k. c. - umowa pożyczki, której wartość przekracza 500 zł, winna być sporządzona w formie pisemnej dla celów dowodowych. Jeśli nie posiada Pani oryginału dokumentu - dokument poświadczony przez notariusza będzie wystarczający.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika