Problemy z wierzycielem i długiem przedawnionym

Pytanie:

Witam mam problem z moim wierzycielem. Spłaciłem u niego dług, który zaciągnąłem, jednak on zaliczył tą wpłatę na rzecz należności przedawnionej. Czy miał do tego prawo?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

  Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na orzeczenie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym „Jeżeli dłużnik spełnia świadczenie pieniężne bez wskazania, który z kilku długów pragnie zaspokoić, a jeden z nich jest przedawniony, tj. stwarzający zobowiązanie niezupełne, to wówczas nie ma podstaw do przyjęcia, że wolą jego była zapłata długu przedawnionego przed innymi nieprzedawnionymi(...)” (orz. SN z 18 czerwca 1957 r., CR 456/56, OSP 1958, nr 9, poz. 228).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

_arp

20.9.2012 15:44:0

Re: Problemy z wierzycielem i długiem przedawnionym

Portably > "Tańcowały dwa Michały, Jeden duży Drugi mały. Jak ten duży zaczął krążyć to ten mały nie mógł zdążyć". Czy to powiedzenie może wnieść coś do wyjaśnienia tych zawiłych mechanizmów?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.4.2019

  Polecenie w testamencie - co to takiego?

  Dziedziczenie według testamentu charakteryzuje się możnością takiego ukształtowania porządku spadkowego, który możliwie najwierniej odda wolę spadkodawcy. Testatorowi (czyli osobie sporządzającej (...)

 • 25.4.2019

  Przejęcie długu

  Kodeks cywilny reguluje sytuacje, w których na podstawie odpowiedniej umowy następuje podmiotowa zmiana dłużnika stosunku zobowiązaniowego. Zmiana ta polega na wstąpieniu w miejsce dłużnika (...)

 • 29.7.2016

  Kiedy mamy do czynienia z telepracą i jakie są problemy z tym związane?

  Coraz częściej pracownicy świadczą pracę w formie telepracy. Jednakże pojawiają problemy interpretacyjne kiedy mamy do czynienia z tą formą pracy?. Przede wszystkim należy podkreślić, że regulacja (...)

 • 13.1.2017

  Potrącenie wierzytelności

  Potrącenie jest możliwe jeżeli jednocześnie dwie osoby są względem siebie zarówno dłużnikiem i wierzycielem. Jednakże potrąceniu mogą ulec tylko wierzytelności, których przedmiotem (...)

 • 27.4.2012

  Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

  W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na (...)