Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu

Pytanie:

Jakie aktulanie jest zagrożenie karą za prowadzenie auta po alkoholu? Do ilu promili jest to wykroczenie, a od ilu przestępstwo? Czy lepiej poddać się karze w postępowaniu uproszczonym czy w zwykłym procesie będzie się miało większe szanse na złagodzenie kary?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

 Stan nietrzeźwości w rozumieniu przepisów prawa karnego zachodzi gdy:

  • Zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  • Zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Stan po użyciu alkoholu następuje w przypadku zawartości alkoholu niższej niż wyżej wymienione.

Przestępstwo: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawieniu wolności do lat 2. Kto, znajdując sie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż wyżej wymieniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dodatkowo sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz orzec środek karny (np.: zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lat 10)

Wykroczenia: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż wyżej wymieniony, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny. W razie popełnienia wykroczenia wymienionego w dwóch powyższych sytuacjach, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Oczywiście kary i stopień prawnokarnej oceny będą wyższe, jeżeli w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu nastąpił wypadek, na skutek którego doszło do powstania uszczerbku na życiu lub zdrowiu. Natomiast ocena, jakie postępowanie będzie korzystne, zależy od indywidualnych okoliczności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Krystian

11.9.2011 15:11:1

Re: Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu

Witam, złapali mnie jak parkowałem samochód ( cały dzień go naprawiałem ok 50m od miejsca parkingowego popijając piwka) pech chciał że wjechałem dosłownie na radiowóz za rogu, jak mnie zbadali miałem 0,99 potem 0,86 był to parking jeszcze z płyt nowe osiedle. zrobiłem wszystkie badania które chcieli dostałem kwity ze jest xe mną ok i bezterminowe. na ile mogą mi zabrać prawko, już nie posiadam Jego od 10.06.br. proszę o odpowiedz. pozdrawiam Krystian


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: