Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

Pytanie:

Jako wspólnik w spółce cywilnej, aneksem do umowy spółki wniosłem jako wkład rzeczowy do użytkowania samochód osobowy. Samochód ten nie stanowi mojego aportu i podlega zwrotowi na moje żądanie. Czy spółka musi prowadzić ewidencję przebiegu? Czy wystarczy, że spółka będzie rozliczała paliwo i eksploatację samochodu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Obowiązek prowadzenia ewidencji pojazdów wynika z przepisów podatkowych. Prowadząc taką ewidencję może Pan przykładowo uznać jako koszty koszt eksploatacji pojazdu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych spółki, przy czym warunkiem uznania takich wydatków za koszt uzyskania przychodu jest właśnie prowadzenie ewidencji pojazdu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Podróże w kosztach firmy

  W niniejszym artykule przedstawimy sposób ujęcia wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby firmy oraz podróży (...)

 • Jak prawidłowo rozliczać wydatki na prywatny samochód używany w firmie?

  Często zdarza się, że podatnicy wykorzystują przy prowadzeniu działalności nie tylko samochody służbowe zarejestrowane na firmę, ale również korzystają z samochodów stanowiących (...)

 • Przedsiębiorca w podróży służbowej

  Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki związane z podróżą służbową, o ile wykaże, (...)

 • Kary za cofanie liczników w autach

  Za „przekręcenie” licznika w samochodzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. 25 maja 2019 r. weszły w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w Kodeksie karnym, (...)

 • Będą surowe kary za cofanie liczników w samochodach

  Do Sejmu trafiły przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. (...)

NA SKÓTY