Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

Pytanie:

Doręczono mi akt oskarżenia z art 178a par.1 kk. Pierwsze badanie alkotestem = 0,30 mg/l Drugie badanie alkotestem = 0,26 mg/l Trzecie badanie alkotestem = 0,25 mg/l. To trzecie badanie przeprowadzono z uwagi (tak twierdził policjant) na fakt, iż róznica pomiędzy 1 a 2 badaniem wynosila ponad 10%. Czy to prawda? Gdzie mam szukać tego przepisu? Czy jeżeli udowodnię, że wyniki alkotestu są niewiarygodne - powinny być mniejsze (mniejsze niż 0,25 mg/l) , to czy Sąd powinien (musi) uznać mnie za niewinnego popełnienia przestępstwa, czy też może z własnej inicjatywy przekwalifikować czyn z przestępstwa na wykroczenie. Chodzi o to, czy uznanie oskarżenia z art. 178a za bezpodstawne zwalnia mnie (z mocy prawa) od odpowiedzialności z KW?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Typ przestępstwa określonego w art. 178a Kodeksu karnego jest tzw. typem przepołowionym. Oznacza to, że jeżeli stężenie alkoholu nie będzie przekraczało norm ustalonych w kodeksie karnym, to czyn ten będzie uznany za wykroczenie. Stan nietrzeźwości to w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W Pańskim przypadku we pierwszych dwóch badaniach wykazano, że alkohol w wydychanym powietrzu przekraczał wartość 0,25 mg. W ostatnim badaniu stan ten nie przekraczał co prawda 0,25 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu, ale prowadził do przekroczenia tego stężenia. Według orzecznictwa - ustalając stan nietrzeźwości powinno się uwzględniać stopień błędu urządzenia pomiarowego (postanowienie Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 12 stycznia 2002 r. II Waz-1.1/2002 - Krakowskie Zeszyty Sądowe 2002/1 poz. 25). Tak więc sąd badając sprawę powinien wziąć pod uwagę, że wyniki testu mogą być niewiarygodne. Nie jest możliwe, żeby zwolnienie Pana z odpowiedzialności za przestępstwo powodowało, że wyłączona będzie również odpowiedzialność z tytułu popełnienia wykroczenia. Kodeks wykroczeń stanowi, że jeżeli czyn będący wykroczeniem wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa, orzeka się za przestępstwo i za wykroczenie, z tym że jeżeli orzeczono za przestępstwo i za wykroczenie karę lub środek karny tego samego rodzaju, wykonuje się surowszą karę lub środek karny. W razie uprzedniego wykonania łagodniejszej kary lub środka karnego zalicza się je na poczet surowszych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Marcin

23.1.2013 20:3:41

Re: Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

witam wypiłem 3 piwa z kolegą, zaraz potem poszliśmy pograć troche na orlik, bo myślałem, że troszke wytrzeżwieje, po ok. 1 godzinie wsiadłem na motor i jechałem do domu po czym zza rogu wyskoczyła policja, wzięli mnie na alkomat, pierwsze badanie wykazało 0,57 ,drugie badanie 0,58, zatrzymali mi kartę, co mi grozi.. pytanie czy jest szansa abym ją odzyskał?? z góry dziękuję.

Łukasz

8.11.2009 21:16:27

pytanie

wypilem piwo porozmawialem z kolega poczekalem chwile pojechalismy na cpn po nastepne piwa policja widziala ze tam jestesmy i kupujemy piwo wiec pojechali i sie ukryli ja z kolega odjechalem z cpn stanelem na parkingu przy markecie wypilem od niego troche piwa i wysiedlismy z auta. Nastepnie poszlismy sie przejsc (auto bylo zamkniete nikogo nie bylo w srodku oczywiscie) podjezdrza do nas policja i sie pyta kto prowadzil auto mowie ze ja to wzieli mnie na alkomat ale byl zepsuty to wzieli mnie na komisariat i tam zrobili badanie alkomatem w pierwszym mialem 0.28 a w drugim mialem 0.25 i prawo jazdy zostalo zatrzymane. teraz chca mi dac kare grzywny 1500 i zabrac prawko na 1 rok. a teraz pytanie. czy mieli prawo zabrac mi prawko gdzyz w czasie kontroli nie prowadzilem pojazdu i co z tym zrobic dalej???? prosze o mozliwie szybka odp z gory dziekuje

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: