Przedawnienie - rachunek bankowy

Pytanie:

"Po jakim czasie bank może odmówić wypłaty środków zgromadzonych na rachunku bankowym, tj. kiedy przedawnia się roszczenie o wypłatę tych środków? Od kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia żądania wypłaty tych środków, od czasu rozwiązania umowy, czy też od innych zdarzeń, np. niewykonywania żadnych operacji na rachunku bankowym? Co dzieje się z środkami na rachunku bankowym, które uległy przedawnieniu? Jakie przepisy regulują tą sprawę? Sprawa dotyczy rozwiązania umowy przez bank, a środki na rachunku bankowym nie zostały podjęte przez osobę uprawnioną, po jakim czasie bank może odmówić wypłaty tych środków powołując się na przedawnienie roszczenia o wypłatę. Chodzi o przepisy dotyczące przedawnienia art. 118 kc i art. 731 kc. Które z tych przepisów mają zastosowanie do przedawnienia roszczenia o wypłatę środków z rachunku bankowego?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie - rachunek bankowy

Przepisy ogólne dotyczące przedawnienia roszczeń (do których należy między innymi wspomniany artykuł 118 kodeksu cywilnego) stosuje się w braku przepisów szczególnych. Skoro w zakresie umów rachunku bankowego istnieje przepis szczególny (czyli wspomniany artykuł 731 kodeksu cywilnego), to stosuje się terminy przedawnienia w nim przewidziane. Przepis ten stanowi, iż roszczenia wynikające ze stosunku rachunku bankowego przedawniają się z upływem lat dwóch. Nie dotyczy to roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych. Postanowienia te mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Zdanie pierwsze tego artykułu wyłącza zastosowanie do roszczeń ze stosunku rachunku bankowego terminów przedawnienia ustanowionych przepisem artykułu 118. Określony w art. 731 dwuletni termin przedawnienia dotyczy obu stron umowy rachunku bankowego i wszelkich roszczeń wynikających z tej umowy. Jedynym wyjątkiem przewidzianym w zdaniu drugim art. 731 jest roszczenie o zwrot wkładów oszczędnościowych zgromadzonych na rachunku bankowym, które w myśl ogólnych zasad ulega dziesięcioletniemu przedawnieniu.

Chwila wymagalności jest różna w zależności od rodzaju roszczeń. Ma ona znaczenie dlatego, iż powoduje rozpoczęcie biegu przedawnienia. Przyjmuje się, iż roszczenia o zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym stają się wymagalne dopiero od dnia, w którym nastąpiło ustanie stosunku rachunku bankowego. Wymagalność tych roszczeń nie jest uzależniona ani od udzielania bankowi zlecenia wypłaty, ani od dojścia zlecenia do adresata, ani od upływu zastrzeżonego w umowie terminu jej wypowiedzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika