Opodatkowanie dochodów z akcji dwupaństwowca

Pytanie:

"Osoba posiadająca podwójne, polsko-niemieckie obywatelstwo, zameldowana w Niemczech i w Polsce, pracująca z tytułu umowy o pracę w Niemczech i wyłącznie w Niemczech osiągająca przychody od 20 lat, zamieszkująca wraz z żoną i dziećmi w Niemczech, chciałaby handlować w 2006r. na polskiej giełdzie papierów wartościowych akcjami spółek. W związku z powyższym powstaje pytanie, gdzie powstanie obowiazek rozliczenia się z uzyskanego dochodu/poniesionej straty - w Polsce, czy też w Niemczech? Należy nadmienić, że do Polski przyjeżdża wyłącznie w odwiedziny do bliskich."

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie dochodów z akcji dwupaństwowca

Regulacje we wskazanym zakresie zawierają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.1991 Nr 80 poz. 350 ze zm.) oraz Umowa między Rzecząpospolitą Polską a republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że podatnik ma miejsce zamieszkania w Niemczech, stąd w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 2a u.o p.d.o.f. podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu podlegają tylko dochody osiągnięte na terytorium Polski. Niemniej, polskie organy podatkowe mogą próbować dowieść, że we wskazanej sytuacji, podatnik jest w Polsce objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, czyli podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów również tych osiągniętych w Niemczech. Przedstawione rozwiązanie wydaje się być absurdalne, jednakże, biorąc pod uwagę uznaniowość urzędników organów podatkowych, taka sytuacja może mieć miejsce. W takich okolicznościach warto znać uregulowania zawarte w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. W art. 4 ust. 1 mowa jest, że jeżeli podatnik ma miejsce zamieszkania na terytorium obu Państw, czyli Polski i Niemiec, to uznaje się, że jest on obowiązany do rozliczania podatku od całości swoich dochodów w państwie, w którym podatnik ma stałe miejsce zamieszkania (art. 4 ust. 2 lit. a ). Warto dodać, że jeżeli dana osoba fizyczna ma stałe miejsce zamieszkania i w Polsce i w Niemczech to uznaje się, że podlega ona nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w tym państwie, w którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, czyli tzw. ośrodek interesów życiowych. W dalszej kolejności, w przypadku wątpliwości, którego państwa podatnikiem powinien Pan być, określa się, zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. b umowy, w którym państwie Pan częściej przebywa. Ostatecznie, jeżeli na podstawie powyższych kryteriów nie jest możliwe określenie, w którym państwie ma Pan miejsce zamieszkania, pod uwagę bierze się obywatelstwo (art. 4 ust. 2 lit. d. umowy).

Zgodnie z art. 10 ust. 2 dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Polsce osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech mogą być opodatkowane zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Ze względu na fakt, że w Niemczech ma Pan stałe miejsce zamieszkania to w tym kraju podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, oznacza to, że w Niemczech uiszcza Pan podatek od całości swoich dochodów bez względu na to w jakim kraju je Pan uzyskał. W Polsce zaś będzie Pan podlegał opodatkowaniu tylko od dochodów, które uzyska Pan na jej terenie, czyli w tym przypadku z tytułu dochodów z akcji. Wysokość podatku od tego typu dochodów kształtuje się na poziomie 19%, niemniej zgodnie z art. 30 b ust. 3 u. o p. d. o f. opodatkowanie w Polsce powinno odbywać się przy uwzględnieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Umowa zaś stanowi, że wymierzony w Polsce podatek nie może przekroczyć:

  • 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi, co najmniej 10%,

  • 15% kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Warunkiem jednak zastosowania niższej stawki podatku jest możliwe tylko pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji (od niemieckich organów podatkowych).

Wyjaśnić należy, że w rozumieniu umowy, zgodnie z art. 4 ust. 3 dywidendami są: dochód z akcji, akcji gratisowych, prawa do udziału w zysku, akcje w górnictwie, akcje założycielskie lub inne prawa, jak również inny dochód, który według prawa polskiego jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z akcji i wypłaty z tytułu świadectw udziałowych w funduszu inwestycyjnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika