Przerwa w pracy przy komputerze

Pytanie:

Praktycznie w każdy piątek pracuję po 14 godzin przy komputerze z monitorem ekranowym bez filtra. Czy jest to praca w warunkach szkodliwych? Moja praca obejmuje 5 dni w tygodniu, z czego 2 dni pracuję od 4 do 8 godzin, a w pozostałe dni około 10-12. Przeczytałam, że przy takiej pracy przysługuje mi 5 minut przerwy co godzinę natomiast moja szefowa stwierdziła że moja przerwa polega np. na odbieraniu telefonów od klientów. Dodam, że telefon stoi tuż przy monitorze. Jak w takim razie nalezty rozumieć "przerwę"?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W świetle doktryny praca w przed monitorami ekranowymi nie jest pracą w szkodliwych warunkach. Zagadnienia omawianej pracy reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Według załącznika to wspomnianego rozporządzenia ekran monitora powinien być pokryty warstwą antyodbiciową lub wyposażony w odpowiedni filtr.

Natomiast zgodnie z § 7 ust. 2 omawianego aktu prawnego pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Oznacza to, że pracownikowi zostało przyznane prawo do 5-minutowego odpoczynku, który może wykorzystać w dowolnie przez siebie wybrany sposób. Niewątpliwie przerwą nie będzie polecenie przełożonego odbierania w tym czasie telefonów od klientów, gdyż jest to po prostu świadczenie pracy. Zatem nie może być przerwą coś co raczej należałby uznać za wykonywanie pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

ass

25.5.2012 8:26:21

Re: Przerwa w pracy przy komputerze

co wy wypisujecie - przerwa ta jest przerwą od monitora - to jest forum prawnicze? wprowadzacie ludzi w błąd


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: